Koronavirüs Eylem Planı - OGİS

Koronavirüs Eylem Planı

Özel Güvenlik Görevlileri, koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile mücadelenin ön cephesinde yer almaktadır.

Özel Güvenlik İşverenleri Sendikası olarak; ortaya çıkan koronavirüs salgınının (COVID-19) bulaşma riskine en yakın iş kategorisinde, özel güvenlik görevlilerinin yer aldıklarını bilmekteyiz. Hâlihazırda, karantinaya alınmış bölgeler de dâhil olmak üzere her yerde, hastaların ve halkın korunmasını desteklemek için ellerinden gelen her şeyi, bütün güçleriyle yaptıklarından da şüphemiz yoktur.

Özel Güvenlik Görevlileri, virüsün yayılmasını önleme ve vatandaşların bilgilendirilmesini sağlama konusunda sağlık otoritelerine her konuda yardımcı olmaktadırlar. Bu doğrultuda OGİS (Özel Güvenlik İşverenleri Sendikası) olarak, halkımızın bilinçlendirilmesi ve genel kamuoyunu hedefleyen bilgilendirici materyallerin (örn; doğru maske kullanımı ve doğru el yıkama yöntemi üzerine infografikler) hazırlanması gibi birçok inisiyatifi aldığımızı, bu yönde yapılan her çalışmayı da destekleyeceğimizi ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla da bu konuda 6 Nisan’dan itibaren paylaşımlar yapacağımızı kamuoyuna duyurmak isteriz.

Bu zor zamanlarda gerekli olan Dijital Sağlık Danışmanlığı’nın birçok ihtiyacı karşılamak ve hizmetlerin devam etmesini sağlamak adına önemli olduğunu, tüm ekiplerimizle iletişim halinde olmamızın sürece olumlu yönde katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan tüm tedbirleri yakınen takip ettiğimizi, uyguladığımızı ve uygulattığımızı, mevcut sürecin daha da kötüleşmesi ihtimalini gözeterek mesaiye devam eden tüm özel güvenlik görevlilerimizin uygun durumlarda dezenfektan ve temizleyicilerle sık sık kendini koruması gerekliliğini hatırlatmaktayız.

Özel Güvenlik İşverenleri Sendikası (OGİS) Başkanı Mehmet Ünal’ın ifadeleriyle: “Kamuoyuna yüksek nitelikli, doğru ve yararlı bilgiler sağlayarak lüzumsuz korkuları önleyeceğiz. Amacımız; sağlık sisteminin ve tüm kurumların üzerindeki yükü hafifletmek ve böyle bir dönemde halkımızın ve tüm sektör çalışanlarımızın yanında olmaktır. Özel Güvenlik görevlileri, hastalar ile sağlık sistemi arasındaki temas noktalarından biridir ve olası COVID-19 vakalarının tespit edilmesi ve yönetilmesinde kilit bir rol oynamaktadırlar. Ön cephede yer alan diğer bütün sektör çalışanları gibi, onların da virüse yakalanma riski yüksektir ve hem psikolojik hem de fiziki olarak korunmaya ihtiyaçları vardır. Bu salgın karşısında henüz bir ilaç bulunduğu bildirilmemiştir, fakat yine de hâlihazırda karşı karşıya olduğumuz salgının etkilerini ve psikolojik olarak dezenformasyona uğrayan bilgilerin yeniden düzenlenmesini, doğru bilgilere herkesin erişimlerini garanti altına almak için OGİS olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.”